Kur FC Kosova e Cyrihut kishte nevojë, Enver Osmani u rikthye dhe mbajti në Ligen e Parë të Zvicrës (Video)

Cyrih, më 10 Korrik 2018 Një vit më parë u bë e ditur se Enver Osmani është larguar nga të gjitha pozitat në Klubin e Futbollit FC Kosova e Cyrihut, pas më shumë se dhjetë vite që i kishte kaluar në këtë klub. Edhe pse e kishte konsideruar si kohë të mirë për ta përfunduar

Continue Reading →

983 total views, 3 views today

“Për ta kuptuar Shqiponjën dykrenore, vizitojeni Shqipërinë”, sugjerimi i “shqiptaro-zviceranit” për zviceranin e “vërtetë”

St. Gallen, më 7 Korrik 2018 Debatet, diskutimet, kundërshtimet por edhe mbështetja për çështjen e Shqiponjës dykrenore, në Zvicër nuk kanë të ndalur dhe ka marr një hovë shumë të madh, sidomos të mediat kryesore të mëdha në vend. Janë pothuaj se të përditshme shkrimet, intervistat dhe debatet me protagonist vendasit, zviceranët dhe shqiptarët, sidomos

Continue Reading →

3,052 total views, 2 views today

Egzon Maliqaj: Me zemrën e shqiptarit dhe me mbështetjen e publikut fitova ndaj gjermanit Ali (Video)

Gebenstorf, me 16 Shtator 2017 Boksieri shqiptar i Klubit të Boksit, Gebenstorf, Egzon Maliqaj ka dalë fitues në ndeshjen kryesore të Mbrëmjes së Boksit të mbajtur në Gebenstorf të Kanton Aargau-t, kundër boksierit gjerman, Rashit Ali, transmetojnë Radio Vala dhe Albsport.ch. Ka qenë një fitore intensive ndaj një kundërshtari të fortë dhe nuk ka qenë

Continue Reading →

1,773 total views, 4 views today

Intervistë: FC Bashkimi 99, rithemelohet për bashkim dhe lulëzim të rinisë shqiptare në Sarganserland të Zvicrës

Flums, me 30 Gusht 2017 Nga pranvera e vitit 2017, futbollit shqiptarë në Zvicër iu shtua edhe një emër i ri, në fakt ju shtua një klub i ri, me emër dhe traditë gati njëzet vjeçare. Shqiptarët e rrethit të Sarganserland-it, në vitin 1999 nga Shoqata e Mërgimtarëve Bashkimi, kanë themeluar edhe Klubin e Futbollit

Continue Reading →

1,088 total views, 4 views today

FC Tetova Basel, klubi më i ri Shqiptar në futbollin e Zvicrës

Bazel, me 13 Korrik 2017 E themeluar para dy vitesh, fillimisht si një klub që ka marr pjesë në turne Futbolli në Zvicër, FC Tetova tani do të jetë ekipi më i ri Shqiptar që do të garoj në Ligat e Futbollit Zviceran, shkruajnë ekskluzivisht Albsport.ch dhe RadioVala. “FC Tetova Basel ka filluar që nga

Continue Reading →

1,000 total views, 4 views today

Intervistë me Besir Vejselin, Kampion Evropian në ThaiBox, Boksier Profesional nga Tetova në Zvicër

St. Gallen, me 26 Tetor 2016 Në Rajonin e St. Gallenit por edhe më gjerë në Zvicër janë të njohur dy ThaiBoksierët shqiptar nga Tetova, Besir dhe Fatmir Vejseli. Në Intervistën ekskluzive për Albsport.ch, Besir Vejsli flet për sukses dhe arritjet bashkë më vëllanë e tij në sportin e ThaiBoxit dhe Boskit, por edhe për

Continue Reading →

2,755 total views, 2 views today

Ensar Huruglica futbollisti i çmuar i FC Lucernit në Zvicër (Video)

Lucern, me 21 Tetor 2016 Albsport.ch – Faqja e parë sportive shqiptare në Zvicër, prezanton një prej talenteve më të mëdhenj shqiptar në Zvicër, i cili luan në klubin e njohur Zviceran të futbollit FC Luzern. Bëhet fjalë për futbollistin trembëdhjetë vjeçar Ensar Huruglica. Ensar Huruglica, është i lindur më 27 Maj 2003 në Gjilan,

Continue Reading →

4,122 total views, 5 views today

Karateistja Diellza Sejdijaj fiton vendin e parë në garat Luftarake (Kumite) Kualifikuese për Ligën e Zvicrës

Neuchatel, me 19 Shtator 2016 Karateistja shqiptare që jeton në St. Gallen të Zvicrës, Diellza Sejdijaj, anëtare e Klubit të Karatesë Shuyukan Karate Dojo Rüti, në garat e fundit për Kualifikim për 3. Swissleague të mbajtura në Neuchatel me 17 Shtator 2016, ka arritur dy rezultate të mira, një herë është radhitur në vend të

Continue Reading →

14,281 total views, 3 views today

​Florian Emini ndër basketbollistët e rrallë shqiptar në Zvicër, Kosovës po i rritet një talent (Video)

Biel/Bienne, me 20 Shtator 2016 Sportistët talent shqiptarë rriten nëpër Europë. Me qindra e qindra sportistë shqiptarë, pjesa më e madhe futbollistë po zhvillohen profesionalisht në karrierë kryesisht në Zvicër, ku edhe shqiptarët janë në numër më të madh të emigruar. Por, nuk janë vetëm futbollistë, ka edhe në sportet tjera talent, siç janë Boksi,

Continue Reading →

2,155 total views, 3 views today

FC Tetova e Cyrihut në Zvicër shënon 5 vjetorin e themelimit

Cyrih, me 8 Shtator 2016 Klubi Futbollit FC Tetova nga Cyrihu i Zvicrës ditë më parë shënoi 5 vjetorin e themelimit, shkruan Albsport.ch. Në një prononcim ekskluziv për Albsport.ch, kryetari i FC Tetova Cyrih, Basri Xhelili tregon rrugën në të cilën ka kaluar klubi në këto pesë vite, nga dita e themelimit e deri më

Continue Reading →

1,344 total views, 3 views today