Denis Agushi kalon në ekipin e parë të FC Rapperswil-Jonas

Rapperswil-Jona, më 17 Korrik 2018 Mesfushori shqiptar, Denis Agushi është promovuar në ekipin e parë të FC Rapperswil-Jonas, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. 19 vjeçari nga Reçaku, pikërisht në Rapperswil-Jona e ka nisur karrierën si futbollist. Për ekipin nga St. Galleni që garon në Ligen e Dytë të Zvicrës, luajnë edhe katër futbollistë tjerë shqiptarë, Egzon

Continue Reading →

320 total views, 197 views today

Genc Krasniqi i FC Kosovës e forcon sulmin e FC Rapperswil-Jonas

Rapperswil-Jona, më 17 Korrik 2018 Genc Krasniqi është rikthyer sërish në ligen e dytë të Zvicrës, kësaj radhe te FC Rapperswil-Jona, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. 24 vjeçari Krasniqi, për herë të fundit ka qenë të FC Kosova e Cyrihut. Te ekipi shqiptar i Liges së Parë, Genc Krasniqi nga 23 ndeshje ka shënuar 16 gola.

Continue Reading →

431 total views, 158 views today

Taulant Seferi huazohet te FC Winterthuri (Foto)

Bern/Winthertur, më 16 Korrik 2018 Mesfushori i kampionit të Zvicrës, BSC Young Boys Bernit, për një sezon është huazuar, kësa here te FC Winterthuri, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. Kumanovari 21 vjeçar, edhe pjesën e dytë 2017/18 ishte i huazuar, poashtu në Challenge Lige, por te FC Wohleni. @Kasam Selimi @RadioVala @Albsport.ch 486 total views, 48 views today

486 total views, 48 views today

Në sezonin 2017/18 në Zvicër garuan 26 ekipe shqiptare të futbollit

Bern, më 14 Korrik 2018 RadioVala.com dhe Albsport.ch edhe këtë vit për lexuesit dhe ndjekësit e saj, ka përgatitur një raport më të zgjeruar për klubet shqiptare të futbollit që garojnë në Zvicër, sidomos për sezonin e shkuar, 2017/18. Në trembëdhjetë Asociacione Rajonale të Futbollit që funksionojnë në Zvicër, shqiptarët me klubet e tyre garojnë

Continue Reading →

1,033 total views, 44 views today

Arbnor Fejzullahi nga Kategoria Superiore Shqiptare forcon Nexuchatel XAMAX-in Zviceran

  Neuchatel, më 13 Korrik 2018 Anëtari i ri i Super Liges Zvicrës, Neuchatel XAMAX-si është forcuar me mbrojtësin e krahut të djathtë, Arbnor Fejzullahun i cili vjen nga FK Partizani i Tiranës, përcjellin RadioVala dhe Albpsport.ch. Për 25 vjeçarin nga Tërnoci i Luginës së Preshevës, është kontrata e parë jashtë vendit. Të dyja palët

Continue Reading →

1,563 total views, 10 views today

FC Wili e merr talentin Rrezart Hoxha

Wil, më 12 Korrik 2018 FC Wili, ekipi nga St.Galleni që garon në Challenge Ligen e Zvicrës, e ka angazhuar sulmuesin e talentuar, Rrezart Hoxhën, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. Nga viti 2010, njëzet vjeçari Hoxha ka luajtur në ekipin U21 të Luzernit. Me FC Wilin, Rrezart Hoxha ka nënshkruar një Kontratë dyvjeçare, deri në Qershor

Continue Reading →

744 total views, 2 views today

Alban Pnishi nga Zvicra transferohet në Izrael te Bnei Sakhnin

Mbrojtësi shqiptar i Kosovës, Alban Pnishi nga kampionati zviceran, Super Liga është transferuar në Bnei Sakhnini që luan në  Premier Ligen e Izraelit, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. 27 vjeçari, Pnishi në Zvicër ka luajtur për nëntë sezone, gjashtë me FC Wohlenin në Challenge Lige dhe tre sezone me FC Grasshoppers Zürichun. @Kasam Selimi @RadioVala @Albsport.ch

Continue Reading →

812 total views, no views today

Kur FC Kosova e Cyrihut kishte nevojë, Enver Osmani u rikthye dhe mbajti në Ligen e Parë të Zvicrës (Video)

Cyrih, më 10 Korrik 2018 Një vit më parë u bë e ditur se Enver Osmani është larguar nga të gjitha pozitat në Klubin e Futbollit FC Kosova e Cyrihut, pas më shumë se dhjetë vite që i kishte kaluar në këtë klub. Edhe pse e kishte konsideruar si kohë të mirë për ta përfunduar

Continue Reading →

652 total views, no views today

“Për ta kuptuar Shqiponjën dykrenore, vizitojeni Shqipërinë”, sugjerimi i “shqiptaro-zviceranit” për zviceranin e “vërtetë”

St. Gallen, më 7 Korrik 2018 Debatet, diskutimet, kundërshtimet por edhe mbështetja për çështjen e Shqiponjës dykrenore, në Zvicër nuk kanë të ndalur dhe ka marr një hovë shumë të madh, sidomos të mediat kryesore të mëdha në vend. Janë pothuaj se të përditshme shkrimet, intervistat dhe debatet me protagonist vendasit, zviceranët dhe shqiptarët, sidomos

Continue Reading →

2,646 total views, 1 views today

Federata Zvicerane për futbollistët me dy nënshtetësi: Janë dsikutuar ide të ndryshme, nuk është sjell Vendim  

Bern, më 7 Korrik 2018 Federata e Futbollit të Zvicrës me një Komunikatë dhjetë pikëshe ka sqaruar deklaratën e Sekretarit të Përgjithshëm të kësaj federate Alex Miescherit, për idenë për futbollistët me dy nënshtetësi, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. Nga FZF-ja (SFV) nuk është folur kjo çështje ndonjëherë dhe se Sekretari ka pasur një bisedë njëorëshe

Continue Reading →

847 total views, no views today